Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI BASIN AÇIKLAMASI

Kanser, dünyada sıklığı giderek artan bir sağlık problemidir ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke, hasta ve yakınlarında da maddi ve manevi sıkıntılara yol açmaktadır. Kanser %90 oranında çevresel, %10 oranında ise kalıtsal faktörlere bağlı oluşmaktadır. Çevresel faktörler arasında tütün ürünlerinin kullanımı, sağlıksız beslenme, obezite, hareketsiz yaşam biçimi, alkol ve çeşitli enfeksiyonlar ilk sıralarda yer almaktadır.
Tüm dünyada her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında kanser hastalığının önemine ve kanserden korunma konusunda alınacak önlemlere vurgu yapmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. (Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla erken tanı ve tedavinin mümkün olduğu kanser türleri göz önünde bulundurulduğunda kanserden korunmanın önemi artmaktadır.)
 Kanser konusunda toplumda farkındalık oluşturulması, kişilere sağlıklı yaşam tarzının benimsetilmesi ve tarama ile erken teşhisi mümkün olan kanserler konusunda toplum bilincinin oluşturulması kanserle mücadele de en etkili yöntemlerin başında gelmektedir  Kanser taraması, bazı kanser türleri için tedavinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak amacıyla bazı tetkik ve muayenelerin yapılmasıdır. İlimizde bu hizmetler Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM, Aile Sağlığı Merkezleri ve Toplum Sağlığı Merkezlerinde verilmektedir.
Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında,

    -30- 65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir HPV Testi ile serviks (rahim ağzı) kanseri,
    -40-69 yaş arası kadınlara 2 yılda bir mamografi çekimi ile meme kanseri,
    -50-70 yaş arası kadın ve erkeklerde 2 yılda bir dışkıda gizli kan (GGK) tetkiki ile Kolorektal (bağırsak) kanseri taraması ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.
Halkımız kanserin farkında olarak kanseri yenmek için ücretsiz tarama tetkiklerini yaptırmak üzere KETEM'e  ve Aile Sağlığı Merkezlerine başvurabilirler.
Her hangi bir nedenle vücudumuzda alışkın olduğumuz karakterlerin değişmesi, daha önce olmayan morluklar, şişlikler, ses kısılması, kronik öksürük vb. olağan dışı durumlarda en yakın hekime başvurarak konunun netleştirilmesi gerekmektedir.
Farkındayız, Kanseri yeneceğiz..

                  

 

 

betnis giriş
betnis
yakabet giriş