Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

GEBELİKTE BUNLARDAN KAÇININ

 

Gebelik süreci bir anne adayının kendine çok dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Bu dönemde özellikle kendisi ve karnındaki bebeğin sağlığı için bazı şeylerden kaçınmasında fayda vardır. Öyle ki bu faktörler kimi zaman hem anne hem de bebek için ölümcül sonuçlara bile yol açabilmektedir.

Bir anne adayı her şeyden önce gebelik süresince kesinlikle sigara içmemelidir. Sigara anneyi olduğu kadar bebeği de olumsuz etkiler. Sigara içen insanlarda oksijen seviyesi daha düşüktür. Hamile bir bayanın sigara içmesi bu açıdan hem kendisi etkileyecek hem de kartındaki bebeğin oksijen seviyesini düşürecektir. Sigara içen hamile bayanların erken doğum yapma ve düşük kilolu bebek doğurma riski diğerlerine göre çok daha yüksektir. Ayrıca sigara içen hamile bayanların düşük yapma, ölü doğum yapma riski daha çoktur. Ayrıca ne yazık ki bebeğin kusurlu veya sakat, kusurlu doğma yani anomali durumu da söz konusu olabilir.

Sigarayı aslında bebek yapmaya kara verilen dönemde bırakmakta da fayda vardır. Diğer yandan 1 tane bile olsa gebelik boyunca sigara içilmemelidir. Bunun 1 tanesi bile bebek için zararlıdır. Ayrıca sadece bir anne adayının sigara içmesi değil çevresindeki insanların bile sigara içmemeleri gerekir. Çünkü bulunulan ortamdaki sigara dumanı hem anne hem de karnındaki bebek için zararlı olacaktır. Dolayısıyla diğer insanların da bu konuda hassas olması ve hamile bayana bu konuda yardımcı olması gerekir.

Anne adaylarının uzak durmaları gereken şeylerden biri de alkol tüketimidir. Bazı uzmanlar ara sıra içilecek 1 kadeh içkinin anne ve bebek için zararlı olmayacağını belirtirler. Bu daq aslında yanlış bir düşüncedir. Çünkü bunun ne kadarının anne ve bebek için zararlı olacağı konusunda kesin bir bilgi yoktur. Ama bilinen bir şey var ki o da alkolün anne adayı ve karnındaki bebek için oldukça zararlı etkiler yaratacağıdır. Dolayısıyla da en iyisi hamilelik süreci boyunca kesinlikle alkolden uzak durmaktır.

Dikkat edilmesi gereken konulardan biri de gebelik boyunca içilecek olan ilaçlardır. Bir kere en temek kural ilacı kesinlikle doktor tavsiyesiyle alınmalıdır. Doktor tavsiyesi olmadan alınacak bir ilaç hem anne hem de bebek için ölümcül etkiler doğurabilir. Diğer yandan bitkisel ilaçlar konusunda ve bitkisel çaylar konusunda da dikkatli olmak gerekir. Bu konuda hamile bir bayanın tek rehberi doktoru olmalıdır.

Gebelik boyunca anne adayını ve karnındaki bebeği olumsuz etkileyebilecek başka faktörler de vardır. Mesela bunlardan birisi evde evcil hayvan beslemektir. Hamilelik boyunca evde evcil hayvan beslememekte fayda vardır. Çünkü evcil hayvanların dışkılarında ve tüylerinde bebeğe zarar verebilecek bakteriler bulunur. Özellikle evcil hayvanların ( kedi ve köpek ) dışkıları bu açıdan önemli tehlike arz eder. Az pişmiş kırmızı ette de bebek için zararlı olabilecek bakteriler olabilir. Onun için hamile bayanların er yiyeceklerse etin iyi pişmiş olmasına özen göstermeleri gerekir.

Çiğ yiyeceklerden olabildiğince kaçınmakta da fayda vardır. Ayrıca el temizliğinin çok önemli olduğunu da unutmamak gerekir. Kirli ellerle yüze ve ağza dokunmamak, her yapılan kirli bir eylemden sonra hemen kirlenen elleri yıkamak gerekir. Hatta et ve balık gibi yiyecekleri kesip temizledikten sonra bile elleri yıkamak gerekir.

 

                  

 

 

betnis giriş
betnis
yakabet giriş