Hata
  • Besleme bilgisi yüklenirken hata oluştu

SİGARA İÇME YASAĞI ERKEN DOĞUM RİSKİNİ AZALTABİLİR

 

İskoçya’da yapılan bir araştırmada halka açık yerlerde uygulanan sigara içme yasağından sonra gebe kadınların ve bebeklerin sağlığında gelişmeler yaşandığı belirlendi.

İskoçya’da 2006 yılında yürürlüğe giren halka açık yerlerde sigara içme yasağından sonra düşük ağırlıklı bebek sayısında azalma oldu. Ayrıca erken doğum oranlarında da %10 azalma görüldü.

Araştırma kapsamında araştırmacılar 2006 – 2009 yılları arasında İskoçya’da bulunan doğum hastanelerinde doğan bebeklerin kayıtlarını topladılar. Bu kayıtlara göre ayrıca sigara içen annelerin sayısı sigara yasağından önce %25 civarındayken, sigara yasağından sonra bu oran %19’a düştü.

Araştırma Glasgow Üniversitesi tarafından yapıldı. Araştırmayı yapan uzmanlar, bu sonuçların sigaranın hem gebe kadınlarda hem de bebeklerde ne kadar zararlı olduğunu göstermesi açısından önemini vurguluyorlar.

Özellikle erken doğuma yol açması ve ileri dönemlerde bebeğin sağlığı açısından önemli riskler barındırması bakımından sigaranın kesinlikle kullanılmaması gerektiği belirtiliyor.

 

                  

 

 

betnis giriş
betnis
yakabet giriş